Tag Archives: wild

Lemon Pepper Salmon

That’s my dinner and it was mighty tasty!

Lemon pepper salmon with steamed spinach and black eyed peas with brown rice…you can’t say it’s NOT healthy! The wild salmon which had a deeper color, richer taste, and retained more of its juices than farmed salmon.

Why don’t people just buy wild? I know, we over-fish our seas, but if I eat one package of salmon every couple of months, it can’t be too much. If I made sure the fishermen I purchased from were practicing sustainable fishing methods, I wouldn’t be ruining the environment right?

Plus, it’s not as harmful to the environment as buying beef. I’m seriously thinking of eating beef only when I eat out…but not for home-cooked meals. It’s easier to find grass-fed well-raised beef in a restaurant than questioning my supermarket.

But anyways, it’s good to have salmon every once in a while because it would be special whenever I eat it.

As for the challenge, I’m doing well, I made pound cake for breakfast and it fills me up right away. Since it’s all rainy and dreary, I baked some cranberry walnut cookies with cinnamon and nutmeg to spice it up. They were so comforting! Now, I’m out of butter, so no more baked goods for the rest of the month.

Advertisements

Salmon Week

Over the weekend, I made pound cake that turned out quite nice. I set aside 1/3 for a friend, 1/3 in the freezer, and 1/3 in the fridge…so nothing will be wasted. I went grocery shopping at Trader Joe’s and bought enough food for 2 weeks. So far, the challenge is manageable, but I have to keep reminding myself that it’s easier to feed one person than an entire family of 4 on this type of budget. Still, at least I know that I fare well on my own.

Groceries for the Third and Fourth Weeks

Here’s the list:

  • 3 lb bag of Russet potatoes -6 potatoes ($1.69)
  • 2 shallots ($1.49)
  • 2 lb bag of Gala apples – 8 apples ($2.49)
  • 1 dozen large eggs ($1.49)
  • 2 large organic red bell peppers (2.99)
  • Wild Alaskan Sockeye Salmon – .97 lb at $10.99/lb ($10.66)

Total Amount Spent: $20.81
Amount Remaining: $5.20

The plan is to use up my remaining ingredients from last week and combine it with this week’s supply so I can have a variety of meals and still be healthy. The salmon was the most expensive purchase because I wanted it wild, which tastes a million times better than farmed salmon and it has a deeper color to it as well. I separated it into 3 pieces (2 in freezer, 1 in fridge) to make sure I don’t waste it.

With the remaining¬† money, I’m thinking of getting yogurt, milk, and ginger. I’m not quite sure I want to use up everything in case I need something later…but we’ll see how things go.